78203

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


gupa (93.92.52.23) --- 3. 6. 2014
Re: Očka

Výhodnější je zůstat na míře která je zavedená a koumat jak nenosit nástavky plně zatížené. Úl se včelstvem je přeci stejně těžký jestli má dva nebo čtyři nástavky. Otázkou je jak je těžký rámek a pokud jej unesu i přes problematická záda, mohu mít nějaké manipulační bedny a na med na čtyři nebo pět rámků. Pokud jde o plný nástavek který mám sundat aby viděl co se děje pod ním, existují doporučené pohyby v zátěži, které zmírní tlaky na páteř a svaly. Tj, nezohýbat se, nepracovat zchladlý, mít podstavec, nepřepínat se, mít více času na práci abych se zbytečně nepřepínal ...atp.

Já mám také problémy se zádama, problém byl ale úplně někde jinde než v těžkém břemenu. Opravdu těžké břemeno pro mne je např. kompletní bez převodovky motor z auta který jsem pozvedával nedávno, ano to záda rozbolí, ale z nástavků ne. Dále mi pomohlo spodní oblečení dlouhý rukáv a nohavice, letní a zimní, které nesundávám. Mám osvědčeno, že když je sundám do dvou dnů je nepohnu kvůli bolesti.

Dost si mne známí dobírají, ale oproti bolesti zad která po týdnu nošení spodního prádla a teplého povrchu těla ustoupila, mohu na takové známé kašlat.

Myslím si tedy, že problém je jinde než v úlu.

Dále očka, dodnes jsem nedošel nato, kčemu by mohly být dobré. Mám stovky včelstev bez oček, když se nějaká škvíra objeví, akorát zdržuje od manipulace s nástavky, zvyšuje problematiku ucpávání proti slídivosti při vybírání medu, zvyšuje náklady na nástavek a pokud někdo vidí výhodu v brzkém proletu nebo rozvoji, tak mne brzký rozvoj nebo prolet u mých včelstev nechybí i bez oček._gp_

.........
gupa (93.92.52.23) --- 1. 6. 2014
Re: Očka (64397)

Tak proč to měnit?_gp_
.............
> M.H. (217.197.155.190) --- 1. 6. 2014
Očka

Zdravím.Včelařím ve vysokých nástavcích 39x28. Mám problém ze zádama - operace. Udělal jsem si na zkoušku úl Optimal(42x17). Udělat očka, nebo ne? Nikdy jsem očka na úlech neměl. Děkuji za radu.<

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 64403


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 7. 6. 2014
Re: Očka

Taky si myslím, že si pisatel převedením nástavkových úlů z rámkové míry 39x28 na Optimál moc nepomohl.
Jedině snad v tom, že se 17 cm vysokým optimálovým rámkem je podstatně lepší manipulace než s rámkem 39x28, zvláště pokud je ten rámek plný.
To už ale potom směřuje k manipulaci výhradně jenom s plásty a v takovém případě je práce v nástavkovém úlu neobratná a méně výhodná.
Pokud už člověk kvůli zdravotnímu stavu nemůže vůbec manipulovat s plnými nástavky, může manipulovat pouze s plásty, z tohoto pohledu je potom nejlepší řešení chovat včely v zadováku. Stejně v takovém případě větší zásahy i v onom moderním nástavkovém úlu nejdou udělat rychleji než za hodinu nebo hodinu a půl, to už je pak stejné jako v zadováku. A zatímco při práci ve vhodně umístěném zadováku je možné po celou dobu práce ve včelách sedět na nějaké židličce, při práci v nástavkovém úlu se musí stát anebo ze židličky aspoň poměrně často vstávat.
Problém vidím akorát v tom, že člověk zvyklý na práci v nástavkových úlech se bude muset minimálně z poloviny učit znova včelařit, protože v zadovácích jsou ty postupy i včelařské myšlení hodně jiné. Opačně, ze zadováků na nástavky lze přejít poměrně snadno, akorát se vypustí a zapomene polovina až tři čtvrtiny včelařských znalostí a dovedností, udělat to opačně, logicky je s tím problém.
Co se týká zdravotních problémů se zvedáním plných nástavků, třeba kvůli těm zádům, vidím tady tři stupně.
první je úplně zdravý člověk, který může pracovat s nástavkovými úly bez omezení.
Druhý stupeň je omezené zvedání plných nástavků a jiných těžkých břemen, ale jinak žádné omezení. Tady vidím jako nejlepší variantu pracovat stále ve stených nástavkových úlech, ale na zvedání nástavků využít nějakou mechanizaci . Zvedací jeřáb, vozík atd, které to usnadní.
No a třetí stupeň je stav, kdy člověk k těm včelám tak tak dojde a v rukou je schopen dlouhobě manipulovat s břemeny maximálně tak 2 - 4 kila těžkými, víc ne. Tam vidím jako nejlepší variantu včelaření v zadovácích. Ovšem v takovém případě včelař víc než několik včelstev nemá šanci zvládnout.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 64404


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 7. 6. 2014
Re: Očka

Co se týká oček, podle mně pro včelaření se silnými včelstvy očka být nutně nemusí.
Očka jsou ale velice vhodná pro výrobu oddělků v nástavku, pro včelaření se slabšími včelstvy. Očko se potom využívá jako česno. Nebo pro velmi pohotové rozšíření počtu včelstev či usazování množství rojů atd.
Jako dno se potom použije rovná deska, jako strůpek taky něco podobného. Takže na levný nouzový úl stačí v podstatě jen jeden nástavek.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 64405


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
vsusicky (89.102.166.175) --- 8. 6. 2014
Re: Očka

Manipulovat s jednotlivými rámky lze v každém nástavkovém úlovém systému, tak proč si komplikovat život zadovákem.Vždy lze rámky po jednom vyvěsit na kozlík nebo přendat po jednom do jiného nástavku. Než zadovák, to je asi lepší ležan.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 64406


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
Kapoun (212.96.187.90) --- 9. 6. 2014
Re: Očka

Trochu rozdíl je. Jestliže se chci podívat např. do druhého nástavku zvrchu, jak postupovat?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 64409


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

            
gupa (93.92.52.23) --- 9. 6. 2014
Re: Očka

No to jsem sem v tématu už psal, buď mít podstavec nebo přisunou zezadu lyžiny na které za pomoci speciálního rozpěráku jak pajsrem nástavek nasunul._gp_
.......
Kapoun (212.96.187.90) --- 9. 6. 2014
Re: Očka (64397) (64400) (64403) (64404) (64406)

Trochu rozdíl je. Jestliže se chci podívat např. do druhého nástavku zvrchu, jak postupovat?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 64410


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
R. Polášek (84.42.228.26) --- 9. 6. 2014
Re: Očka

"Manipulovat s jednotlivými rámky lze v každém nástavkovém úlovém systému, tak proč si komplikovat život zadovákem.Vždy lze rámky po jednom vyvěsit na kozlík nebo přendat po jednom do jiného nástavku. Než zadovák, to je asi lepší ležan."
Jistě, ale jedině při práci v zadováku je možné po celou dobu práce sedět a nevstávat.
A když se už pracuje s jednotlivými rámky, je z hlediska včelstva prakticky jedno, jestli je přístup do úlu zezadu nebo shora, ošetřování včelstva je velmi podobné. Akorát u nástavků překáží a je navíc manipulace s prázdnými nástavky, když se z něho rámky vyberou a je třeba se dostat do nástavku pod ním.
U ležanu je problém, že má taky přístup shora, tudíž se při práci v ležanu musí spíš stát než aby se sedělo a navíc ležanové rámky jsou velké a těžké.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 64411


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu